Jíst, meditovat, milovat. Nejen díky této knize jsem si Bali představovala jako ráj na zemi. Od návštěvy ostrova jsem měla velká očekávání, a možná proto jsem byla v prvních dnech zklamaná. Těšila jsem se na procházky rýžovými poli, popíjení kávy přímo u kávové plantáže, cvičení jógy v bambusových chýších a pozorování krásných západů slunce z pláže. Místo toho jsem viděla pole plná odpadků, snahy o prodej neetické cibetkové kávy, nabídky komerčních lekcí instantního duchovna a otravu jídlem jsem si vytrpěla hned druhý den. Navíc to byla moje první cesta jihovýchodní Asií, o to byl kulturní šok větší. I přes prvotní zklamání se mi na Bali zalíbilo, především díky:
Skvělé jídlo
Na Bali je široká nabídka restaurací, warungů, kaváren. Warung je název pro typickou místní restauraci, některé vypadají děsivě, ale překvapivě je tam jídlo výborné. Warungy jsou nejlevnější možností, vynikající oběd můžete mít za 25000IDR (37Kč). Ve všech, kde jsme byli, měli v nabídce i veganské verze jejich pokrmů. Nasi goreng je tradičním jídlem na Bali, národní indonéský pokrm, směs z rýže, zeleniny, koření, popřípadě masa a s vajíčkem. Kromě tradičních warungů je zde spoustu podniků australského i západního stylu. Většinou se nachází v turistických oblastech, široká nabídka jídel (od tradiční rýže až po toasty s avokádem), chuťově vynikající a cenově srovnatelné s restauracemi v Česku, mnohdy i levnější. Jídla se pohybují mezi 70 000 – 120 000 IDR.
Peloton Supershop
Návštěva Kynd community
Avotoast
Přátelští lidé
Balijci jsou usměvaví, veselí, ochotní a přátelští. V žádné restauraci či ubytování jsme s nimi neměli problém, vždy byli moc milí a snažili se o dobrý servis. Líbí se mi jejich naladění, pohoda, žádné stresy či spěchy. Užívají si každého dne, hodně času tráví s rodinou, dodržují spoustu rodinných tradic, stovky ceremonií a oslav. Jejich život je opakem materialistické společnosti, díky čemuž jsou mnohem spokojenější a vyzařuje z nich radost ze života. To ovšem neznamená, že vám budou poskytovat nějaké služby zdarma, od turistů se snaží dostat peněz co nejvíce, a tak je třeba umět smlouvat a neskočit jim na předražené ceny.
Život na Bali
Přátelští Balijci
Ceremonie
Příroda
Kvůli té bych na Bali nejezdila. Jinde ve světě jsou podobná místa a nejsou tolik turistická a zaneřáděná odpadky. Pláže tam byly hezké, ale mezi nejhezčí na světě je neřadím. U vodopádů bylo vždy plno turistů a výšlap na východ slunce na Mt Batur prý připomíná spíš dav procházející Karlovým mostem, tak jsme tam ani nešli. Na východní a severní části Bali je mnohem více míst, kde není tolik turistů a najdete tam klid a možnost si tu krásnou přírodu užít. Takže pokud jedete na Bali kvůli přírodě, úplně vynechejte jih a střed Bali.
rýžová pole
Tanah Lot Temple
Chrámy na Bali
Rýžové terasy
Tegallalang rice fields
Jóga
Díky lekcím jógy jsem nakonec z Bali odjížděla nadšená a nechtělo se mi ostrov opouštět. První lekce jsem zkusila ve větším studiu The Yoga Barn v Ubudu, což je centrum tamního duchovního života (kdybych tam nepotkala tisíce turistů, tak tomu i věřím). Pro milovníky vinyasa jógy doporučuji lekci vedenou úžasným Američanem Leem. Největší dojem na mne zanechal pobyt v Serenity Eco Guesthouse, které se nachází u pláže v Canggu, nabízí tam i ubytování, masáže, meditace a u toho provozují zdravou restauraci. Hned při vstupu na nás dýchl klid a kouzelná atmosféra místa provoněná vonnými svíčkami. Jako by se tam zastavil čas. Ve studiu nabízí rozmanité jógové lekce, líbily se mi všechny, které jsem vyzkoušela. První místo ovšem patří Diazovi a jeho Creative Vinyasa lekci. Charizmatický Balijčan, skvěle poskládaná hodina a jeho laskavá slova, vám zaručí dobrou náladu na celý den. Díky Serenity studiu bych se na Bali klidně vrátila znovu.
Ideální místo na cvičení jógy
Nusa Lembongan
Měli jsme smůlu (nebo štěstí?) na počasí a přírodní katastrofy. Zrovna nejezdily lodě na Gili islands ani na Lombok. Vydali jsme se tedy alespoň na blízké Nusa ostrovy. Souostroví se skládá ze tří ostrovů: Ceningan, Penida, Lembongan. Prozkoumali jsme všechny tři, ale nejvíce nás nadchnul život na ostrově Nusa Lembongan.
Penida

Nusa Ceningan
Agung sopka
real life Bali
Plasty všude
Závěrem. Bali se stalo rychlým tempem populárním turistickým centrem. Nelíbí se mi tam obrovské kontrasty reálného života tamních lidí oproti vyumělkovaným resortům a kavárnám pro turisty. Vadily mně všude poházené odpadky, plasty, smrad, hluk z dopravy, nedostupnost pitné vody, nemožnost někam dojít pěšky. První týden jsem z toho byla v šoku a chtěla jsem odjet pryč. Později jsem si začala všímat toho pozitivního, vykašlala jsem se na všechny rady a tipy, kam se podívat, naplánovala si pobyt jen podle sebe a zbývající dva týdny byly skvělý. Pokud máte rádi klid, přírodu a opuštěná místa, tak tam nejezděte. Pokud se chcete rychle seznámit, užít si párty, dobré jídlo, jógu a pohodovou dovolenou, tak tam jeďte. Pro digitální nomády je to skvělé zázemí – dobré počasí, rychlé připojení, veškerá vybavenost, kterou k životu potřebujete, domluvíte se anglicky a potkáte tisíce lidí z celého světa. Také je to skvělé místo pro začínající i pokročilé surfaře, lekcí se tam nabízí tisíce a good vibes jsou všude kolem.
