Tímto článkem bych chtěla motivovat mladé (i mladé už jen duchem) lidi k tomu, aby zapracovali na svých jazykových dovednostech a zároveň předat pár tipů „jak na to“.
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem.
Když jsem se ve svých osmnácti letech vydala na měsíc do zahraničí za studiem angličtiny, bála jsem se toho jako čert kříže. První dny byly náročné, jako bych všechno ze školy zapomněla, neustále jsem opakovala jen „yes, no, nice“ a neodlepila oči z kapesního slovníku (ne, v té době chytré telefony nebyly). Každým dnem jsem se zlepšovala a přestávala se bát mluvit. Na konci pobytu jsem slovník nepotřebovala, vybavovalo se mi více a více slovíček, a také jsem se jich spoustu naučila. Po měsíci se člověk skvěle rozmluví, pak přijde návrat domů a za další měsíc je angličtina ta tam. Takže je důležité ve studiu pravidelně a soustavně pokračovat. Pokud spoléháte na to, že se to naučíte ve škole, tak vás zklamu, studium cizího jazyka není jednoduché a pár hodin ve škole nestačí. Je k tomu potřeba ještě hodně samostudia a malá dávka odvahy nebát se s cizinci mluvit.
Hlavní tři důvody, proč je dobré se naučit angličtinu, podle mě jsou:
1. Práce a studium v zahraničí
Žijeme v době největší globalizace. Zatím nikdy nebylo snadnější vyrazit pracovat do jiných zemí. Otevřené hranice se sebou přináší vyšší míru migrace, spousta Čechů jezdí ven a řada cizinců zase k nám. Kupujeme více zboží vyrobeného v zahraničí než u nás. Nevím, jestli je to dobře nebo špatně, prostě je to fakt, kterému je třeba se přizpůsobit. Znalost cizího jazyka zvyšuje vaši konkurenceschopnost a otevírá vám brány do světa, ať už za studiem nebo za prací. I když nikam nechcete cestovat, v angličtině je mnohem více zdrojů k práci i studiu (články, knihy, zprávy, odborné studie, podcasty atd.). Angličtina je navíc stěžejním jazykem pro řadu pracovních oborů, v čím dál více oborech se bez ní neobejdete.


2. Cestování
Na dovolenou nebudete potřebovat cestovku, všechno si dokážete zařídit sami. Dovolená bez cestovky často vyjde levněji, a navíc můžete objevit méně turistické trasy. Cizí jazyky vám umožní komunikovat s místními obyvateli, dozvědět se spoustu zajímavostí a tipů, která místa stojí za návštěvu. Na cestách se snadno navazují nová přátelství a mít známé v různých zemí se hodí. Je úžasné, když se s nimi můžu po několika letech znovu setkat. Když mě navštíví u nás, s radostí je provádím naší zemí anebo naopak poznávám jejich rodná místa.
3. Osobní rozvoj
Studiem cizího jazyka si procvičujete svůj mozek a inteligenci. Cestováním a poznáváním jiných kultur si rozšiřujete obzory a také poznáváte více sami sebe. Nejlépe poznáte jiné kultury tím, že se s lidmi bavíte, ptáte se na jejich příběhy, historii, sdílíte své názory, plány a sny. Během cestování mám nejraději večery, kdy se sejdeme parta cizinců, každý z jiného kouta světa, s různým rodným jazykem, a přesto se dokážeme společně bavit a smát se… a to jen díky angličtině!
A jak na to?
Škola. Jestli ještě chodíš do školy, važ si každé hodiny angličtiny, po škole to zadarmo mít nikdy nebudeš! Uč se víc, než je nutný k projití školou a nezapomeň, že je to tvoje odpovědnost, co si z hodiny ve škole odneseš. Nezáleží na tom, jestli je dobrý nebo špatný učitel, záleží jenom na Tobě, tvému přístupu, odhodlání a disciplíně.
Knížky. V každé knihovně v Brně nabízí slušnou nabídku anglických knížek, tak hurá do toho, existuje spoustu zjednodušených verzí, takže můžete číst, i když jste začátečník. Nejlepší je číst si knížku nahlas, procvičujete tím i svou výslovnost. Na netu je spousta e-booku zdarma. Hlavně začít.
Filmy, seriály, písničky, podcasty. Zapomeňte na dabing a hledejte si všechny filmy i seriály v originálním znění, zaprvé je to mnohem lepší zpracování a zadruhé se tím i něco naučíte a odposloucháte výslovnost.
Setkání. V Brně žije čím dál více cizinců, kteří pořádají různé akce, kam můžeš přijít a zapovídat se s někým ze zahraničí, občas jsou nějaké přednášky v angličtině. Hledejte a zajímejte se o akce, kde se můžete rozvíjet.
Aplikace. Je jich spousta, zaměřují se především na slovní zásobu.
Cestování. Nejefektivnější způsob, jak se naučit jazyk, je vycestovat ven a tam mluvit, mluvit a mluvit. Zatím ve všech zemích, kde jsem byla, byli místní obyvatelé více otevření, než jsme my Češi, takže bylo jednodušší navázat kontakt. Pokud jste v anglicky mluvící zemi, vůbec se nestyďte mluvit, i když sekáte jednu chybu za druhou, místní jsou nesmírně rádi, že se jejich jazyk učíme a obdivují nás za to. Většina z nich totiž žádný cizí jazyk neumí, spoléhají na to, že se s angličtinou všude domluví. Pokud si myslíte, že na cestování potřebujete peníze, není to pravda. Můžete vyjet za prací, takže si peníze vyděláte, můžete cestovat nízkonákladově a taky můžete vyrazit v rámci různých programů pro mládež (náklady proplaceny), kde se setkáte s lidmi z různých zemí a mluví se tam anglicky.

Odkazy, kde takové programy hledat:
- Aiesec – zprostředkovávají placené i neplacené stáže pro mladé lidi po celém světě
- Erasmus + – spousta programů nejen pro studenty, většinou omezení do 30 let, výjezdy na programy zprostředkovávají různé mládežnické organizace v ČR, řada programů je sdílena na FB na stránce „Youth Projects Czech Republic“
- www.inexsda.cz – zprostředkovávání dobrovolnických programů a mezikulturního vzdělávání po celém světě, většinou je zajištěno jídlo a ubytování
- Evropské centrum mládeže Břeclav – www.eycb.eu
- www.nicm.cz Národní informační centrum pro mládež
- www.mladiinfo.cz – informační portál pro mladé, studium, práce
- www.workaway.info – možnost pomáhat kdekoliv na světě v různých zařízeních (hostely, farmy, školy, ekocentra, lodě…)
Pokud by někoho něco zajímalo podrobněji, klidně mi napište, ráda Vám poradím, sama jsem na několik výjezdů během studia vyrazila.

Přání.
Přeji Vám s angličtinou hodně zdaru, nadšení a dobrých zážitků. Mým velkým přáním je, aby se více mladých odhodlalo na delší dobu vyjet do zahraničí a vrátilo se se spoustu zkušeností do České republiky. Cestujte a všímejte si, co funguje jinde lépe i hůře (protože u nás zatím pozitiva nad negativy převažují). Věřím, že když více lidí vycestuje, začne si vážit života v Čechách, přestane si stěžovat, a posupně se změní nálada v naší společnosti. Věřím, že se lidé díky cestování stávají pokornějšími, vděčnějšími a laskavějšími. Věřím, že si sebou zpátky přiváží důvěru v sebe i důvěru v ostatní. Letos budeme v ČR slavit třicet let svobodného života. Děkuji za to, že jsem se narodila po pádu komunismu a můžu svobodně cestovat, pracovat a sbírat zážitky, které mi nikdo nevezme.
Je mi líto, že aktuální politické vedení tomu neodpovídá, nechová se dle morálních a etických hodnot a vyhrává lež, egoismus a chamtivost. Nenechme si naši svobodu ničit, ale snažme se o to, aby naše země vzkvétala. Nenechme si rozdělovat společnost, ale hledejme cesty, jak se opět k sobě přiblížit, více spolu mluvit, sdílet a žít spokojené životy.