Istanbul

Hektický proud města je cítit ve vzduchu. Na trzích se překřikuje jeden prodejce přes druhého. Vůně vodní dýmky se nese kavárnami. Kolem nábřeží plno rybářů. Večer posedět za zvuků turecké hudby a popíjet Raki, nebo si koupit láhev piva Efes a sledovat červenající se oblohu při západu slunce.

5 tipů, které doporučuji při návštěvě Istanbulu:

Letěla jsem tam na prodloužený víkend, odlet z Prahy, návrat do Vídně, moje zpáteční letenka byla za 2.500Kč. Díky studijnímu pobytu v Kanadě, jsem poznala skvělé přátelé z Turecka, kteří studují právě v Istanbulu, ubytování jsem tedy měla vyřešeno. Turečtí přátelé byli nadšení, že mi můžou ukázat své město a velmi pohostinní, bylo o mě dobře postaráno. Ani jsem se moc nezajímala o místa, která bych měla v Istanbulu navštívit, (Blue Mosque je must-see). Nechala jsem program výletu na přátelích. Věřila jsem, že v jejich podání bude zážitek stát za to. A taky že jo!

  1. Začnu tradičním – návštěvou památek
    V Istanbulu jich je celá řada, a rozhodně stojí za to navštívit. Přestože turci by mi ani mešitu neukázali, protože to pro ně není nic netradičního, sama jsem navrhla návštěvu Modré mešity.Modrá barva má ovšem blíže k šedé. Mešita stále slouží jako modlitební místo, takže je vstup zdarma. Uvnitř se procházíte bosky po měkkých, zdobených, červených kobercích, ze stropů visí obrovské, dekorované lustry, stěny pomalovány ornamenty, výplně skel tvoří namodralé mozaiky. Ve středu mešity se modlí místní věřící. Dýchne na Vás dávná historie a zároveň obdiv k tak majestátní, nadčasové stavbě. Hned naproti Modré mešity stojí ještě větší stavba – Hagia Sofia. Nádvoří a parky kolem mešit jsou hezky upraveny, potkáte zde především turisty.

    Hagia
    Hagia Sofia
  2. Pozorovat západ slunce
    V Istanbulu mě překvapila vysoká cena alkoholu nejen v restauracích, ale i obchodech. I to mě ale neodradilo od ochutnávky místního pivka – Efes. V obchůdku jsme koupili pivka o něco levněji, sedli na trávu v parku MODA SAHILI s výhledem na moře a evropskou část města, jíž dominují minarety slavných mešit. Čas jako by se zastavil, pozorovali jsme nádherný západ slunce, povídali si nebo jen tak vychutnávali krásu okolního světa. Tyto okamžiky miluji, když si s lidmi z různých zemí povídám o tom, co máme společné či rozdílné, čeho si v naší kultuře vážíme a co bychom naopak rádi převzali od jiné. Vzpomínáme na společné zážitky, v tomto případě na chvíle strávené v nádherné British Columbii a ani mi nepřijde, že uplynul rok, kdy jsme se viděli naposledy.

    sunset
    Sunset
  3. Turecká kuchyně 
    Určitě doporučuji ochutnat jejich sladkosti. Ne ty, které jsou prodávány na letišti pod nálepkou „turkish delights“, to mi přijde jen jako želé a hodně cukru. Ale ty místní, které koupíte v tamních pekárnách či na tržištích. Ochutnejte baklavu nebo jiné dobroty s pistáciemi a medem, tato kombinace mi chutnala nejvíce. Pistácie jsou pro Turecko hodně typické, dokonce se mě zeptali, jestli se u nás taky dají koupit. Ne asi. Ochutnala jsem jídlo zvané kumpir, velká pečená brambora, do které si vyberete různé ingredience dle vaší chuti,  taková lepší jacket potato. Ještě doporučuji manti – tortelliny plněné mletým masem a zalité smetanovým jogurtem.

    turkish food
    kumpir

    Procházkou kolem nábřeží ucítíte vůni rybiny, místy nevábně vonící, jiná místa vás vůní čerstvě připravených ryb nalákají na všelijaké rybí pochoutky, třeba ryby v housce nebo mušle pokapané citronem.

  4. Klidná část MODA
    Moda v turečtině znamená móda, i my máme tedy podobnosti, a nejednu. Turecké slovo çay se vyslovuje jako čaj, a opravdu je to prostě čaj, který pijí od rána do večera. MODA leží v asijské části města. Kamarádka bydlela nedaleko odtud, a tak tu naplánovala jedno odpoledne. Čtvrť MODA je hezká, modernější a čistější část Istanbulu, mnohem příjemnější pro život, klidnější. Turistu zde potkáte ojediněle. My jsme zahájili den v restauraci Moda Van Kahvaltı bohatou tureckou snídaní, dveře se tam netrhly, jídla spoustu a výborné, obsluha milá, příjemné prostředí a krásný výhled na moře (když se Vám poštěstí chytnout ten stoleček v horním patře u dveří, tak jako mně).
    brunch

    Vydatnou snídani (spíš brunch) můžete následně vytrávit dlouhou procházkou po pobřeží, kde potkáte plno cyklistů, sportovců na bruslích a dalších,  jen vysedávajících na lavičkách, chroupajících dýňová semínka. Zvuk racků umocňuje pohodovou přímořskou atmosféru.
    20170408_162450

  5. Místa, kde to žije.
    KARAKÖY. V této části najdete netradičně vypadající místa, kam chodí hipsteři na kafe (i když mě to přišlo už dost komerční a turistické), několik  malých uliček nedaleko přístaviště na evropské straně, najdete zde spoustu kaváren a barů, a také se dobře najíte. Myslím, že sem chodí více turistů, i ceny jsou vyšší než v jiných částech města.
    KADIKOY. Asijská část města, kam doporučuji zajít si užít noční život v Istanbulu. Není to tak přeplněno jako ulice u Taksimského náměstí, ale večerní atmosféra parádní. Spoustu barů různých stylů, turecký, irský nebo prostě klasika jako jinde ve světě.  Turisté sem často nezavítají, a taková místa mám nejraději. Doporučuji navštívit i během dne, jedna cool kavárnička za druhou, nebudete vědět, kde si pohodu u kávy vychutnat.

    trhyKadikoy
    Trhy Kadikoy

Užijte si návštěvu Istanbulu a napište mi, co se Vám líbilo nejvíce.

A.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *